Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chodský pes

23. 11. 2008

                                                       23.listopadu     2008

 

 

Na přání jednoho bezvadnýho kámoše.

 

Vítají vás chodští psi

Chodský pes je české národní plemeno se zajímavou historií. Oficiálně vznikl v roce 1985, kdy ho zregeneroval ing. Jan Findejs. Již začátkem 20. století se však jeho hlava dostala do znaku českých skautů, ještě před tím ho maloval Mikoláš Aleš a Chodům pomáhal při práci snad již ve středověku.

Chodský pes Cid Stamo-Bud

Jak vypadá chodský pes

Choďák je středně velký, dlouhosrstý pes ovčáckého typu. Od belgického či německého ovčáka se odlišuje černou barvou s rezatými znaky, hřívou srsti okolo krku a hlavy a menší velikostí. Je náruživý sportovec, dobrý hlídač a neúnavný pracant. Podrobnější informace obsahuje oficiální standard plemene chodský pes.

Hodí se choďák pro vás?

Chodský pes nabízí svému majiteli řadu výhod. Je ovladatelný, nepere se s jinými psy, jeho dlouhá srst nevyžaduje náročnou údržbu, dobře hlídá, nemívá zdravotní problémy. Velikostí se hodí do bytu lépe než jiná ovčácká plemena. Neublíží dětem ani jiným domácím zvířatům.

Na druhou stranu ale potřebuje zaměstnání odpovídající jeho temperamentu. Ideální je třeba agility, turistika (pěší i na kole), záchranářství apod. Pro klasický služební výcvik sice má o něco menší vlohy než německý ovčák, přesto však počet choďáků se zkouškami rychle stoupá.

Chodský pes Xena Bryvilsár

Chov chodských psů v ČR

Chov choďáků u nás orgnizuje Klub přátel chodského psa, který pořádá svody, bonitace a jednou ročně též klubovou a speciální výstavu. Ročně se u nás rodí přes 100 štěňátek v desítkách chovatelských stanic. Počet jedinců již zřejmě přesáhl 2000 a většinu z nich dokumentuje naše